Vážený pane,

k vaším dotazům zaslaným Spolku přátel plavby Děčín jako člen zabývající se historií plavby na Labi:

1) stálou expozici o historii plavby na Labi má pouze Okresní muzeum v Děčíně. K historii plavby na Vltavě převážně k plavení dřeva ve vorech se nachází v jižních Čechách několik menších expozic.

2) knihy k historii plavby je možné získat u specializovaného nakladatelství Mare - Czech, Praha, - informace jsou dostupné na www.mare-czech.cz. Toto nakladatelství je i distributorem Sborníku k  historii lodní dopravy vydávaného Spolkem přátel plavby již v 23 dílech. Články v tomto sborníku pravděpodobně obsahují všechny vámi hledané informace. Starší knihy je nutné vyhledat v nabídkách českých antikvariátů. 

3) parní remorkéry s bočními kolesy vyráběla v Čechách pouze loděnice Prager Maschinenbau A.G. - dříve strojírny Ruston a Co. v Praze. S přechodem na stroje s násobnou expanzí páry - ležaté s pevnými válci jejich stavbu ukončila kolem roku 1900. Žádná z 20 lodí tohoto druhu které byly v provozu ČPSL/ČSPLO nebyla vyrobena loděnicí v Čechách. Lodě vyrobily : Werft in Dresdener-Neustadt - ONWDG, DMSCH AG, Ubigau/Dresdener Maschinenf.+Schiffswwerft Ubigau AG a Gebruder Sachsenberg, AG, Rosslau, podrobnější informace v knihách nakladatelství Mare-Czech např. ing. M. Hubert: Parníky vyplouvají nebo ve Sbornících Spolku přátel plavby.

S pozdarvem

P.Balcar, Děčín